Conference Schedule 2022 by Zoom Room

Below is the exact schedule of the FEEFHS 2022 virtual conference, sorted by Zoom room and starting time. All times are Mountain Daylight Time. For detailed information on each class click on the name of the presenter.

If you have also registered for the conference workshop, please access those detailed information here.

 

Zoom Meeting Room #1

There will be no classes taught during the opening and closing sessions. Please join us for the latest updates, general conference proceedings, and exiting keynotes.

 

WEDNESDAY           27 JULY

8:30 am          

Opening session. Speaker: Greg Nelson, topic: Update on Filming Records in Ukraine

 

FRIDAY                     29 JULY

4:00 pm          

Closing Session.  Speaker: Brooke Schreier Ganz, topic: Reclaim the Records

 

 

Zoom Meeting Room #1

WEDNESDAY           27 JULY

9:45 am          

Navigating German Genealogy Research (Stephen Wendt, Mixed Germanic track)

 

11:00 am        

German Gazetteers: Locating Historical German Place Names (Stephen Wendt, Mixed Germanic track)

                                    

1:30 pm          

German Phonetics and Spelling (Fritz Juengling, German track)

 

2:45 pm          

German Dialects and What They Mean for the Researcher (Fritz Juengling, German track)

 

4:00 pm         

Online Church Records on Archion & Matricula-Online (Gina Palmer, Mixed Germanic track)

 

 

THURSDAY              28 JULY

8:30 am          

German Civil Registration Records (Jilline Maynes, German track)

 

9:45 am          

Exploring German Emigration Records (Stephen Wendt, German track) 

 

11:00 am        

German Marriage Laws and Customs (Milan Pohontsch, German track)

 

1:30 pm         

Introduction to German Research in Eastern Europe (Dave Obee, Germans from Eastern Europe track)       

 

2:45 pm          

Discovering your Black Sea German Ancestors (Carolyn Schott, Germans from Eastern Europe track)       

 

4:00 pm          

Voyages of the Donauschwaben (Carolyn Schott, Germans from Eastern Europe track)       

 

 

 

FRIDAY                     29 JULY

8:30 am          

Online German Language Newspapers (Jilline Maynes, German track)

 

9:45 am          

Understanding the Past (Milan Pohontsch, German track)

 

11:00 am        

Think like an Archivist: Finding Records in Eastern Europe (Nancy E. Loe, Mixed Germanic track)

 

1:30 pm          

Meyer’s Gazetteer: Now Online and Fully Searchable (Fritz Juengling, German track)

 

2:45 pm          

German Names: Their Origins, Meanings, and Peculiarities (Fritz Juengling, German track)

 

 

Zoom Meeting Room #2

WEDNESDAY           27 JULY

9:45 am

Unpacking Jewish Gravestones (Janette Silverman, Jewish track)

 

11:00 am

Illegitimacy in the Jewish Communities of Galicia (Janette Silverman, Jewish track)

                                                                                   

1:30 pm

Understanding DNA and How to Utilize Test Results to Help Build Your Family Tree (Julie Stoddard, DNA track)   

                                                

2:45 pm          

DNA Health Test and Your Family Health History (Rick Crume, DNA track)

 

4:00 pm

Using Geography to Solve DNA Questions (Dave Obee, DNA track)

 

 

THURSDAY              28 JULY

8:30 am

Cemeteries in Central Europe (Roger Minert, Mixed Germanic track)

 

9:45 am

Census Records for Czechia (Jilline Maynes, Austro-Hungarian track)

 

11:00 am

Austro-Hungarian Genealogy: A Germanic-focused Case Study (Stephen Wendt, Austro-Hungarian track)

 

1:30 pm             

Arcanum Maps (Gina Palmer, Austro-Hungarian track)

 

2:45 pm          

Austro-Hungarian Research: Maps, Gazetteers, and More (Annette Adams, Austro-Hungarian track)

 

4:00 pm          

Confession Time: Religion in Austria-Hungary (Brian Schellenberg, Austro-Hungarian track)

 

 

FRIDAY                     29 JULY

8:30 am          

Billions and Billions of Records from Europe on MyHeritage (Daniel Horowitz, Resources track)

 

9:45 am          

Discover Your Danube Swabian Ancestors in the Austro-Hungarian Empire (Annette Adams, Austro-Hungarian track)

 

11:00 am        

From Vienna to France, with Letters of Love (Annette Adams, Austro-Hungarian track)

 

1:30 pm          

Vocabulary to Impress Your Friends: Effects of Josephinismus (Brian Schellenberg, Austro-Hungarian track)

 

2:45 pm         

An Édes by any Other Name Would Smell Süß: Deciphering Names in Austria-Hungary (Brian Schellenberg, Austro-Hungarian track)

 

 

 

 

Zoom Meeting Room #3

WEDNESDAY           27 JULY

9:45 am

Introduction to Russian Empire / USSR Research (Joe Everett, Russian/USSR track)

 

11:00 am

1897 Census of the Russian Empire (Thom Edlund, Russian/USSR track)

 

1:30 pm

Russian Metrical Books and Revision Lists (Thom Edlund, Russian/USSR track)

 

2:45 pm

Beyond Vital Records (Lara Diamond, Russian/USSR track)

 

4:00 pm

Finding Relatives in Russian Empire Records for non-Russian Speakers (Lara Diamond, Russian/USSR track)

 

 

THURSDAY              28 JULY

8:30 am          

How to Find Your Jewish Ancestors (Daniel Horowitz, Jewish track)

 

9:45 am          

Introduction to Jewish Genealogy (Joanne M. Sher, Jewish track)

 

11:00 am        

Finding Records on FamilySearch and Other Websites for the Former Russian Empire and USSR (Joe Everett, Russian/USSR track)

 

1:30 pm         

Russian Research Methodology (Thom Edlund, Russian/USSR track)

 

2:45 pm           

Researching Records in the Archives of the former USSR Countries (Joe Everett, Russian/USSR track)

 

4:00 pm          

Jewish Records in the Russian Empire (Lara Diamond, Russian/USSR track)

 

 

 

FRIDAY                     29 JULY

8:30 am   

Mining the Manifest: Finding the Immigrant Story (Susan Weinberg, Resources/Jewish track)

 

9:45 am

Holocaust Research: Finding Family Members who Died by Bullets (Joanne M. Sher, Jewish track)

 

11:00 am

United States and Canada Russian Consulate Records (Joanne M. Sher, Resources track)

 

1:30 pm

From JewishGen to FamilySearch: Finding Images of Indexed Records (Banai L. Feldstein, Jewish track)

 

2:45 pm

Morse Code: Favorite Tools on Steve Morse’s Website (Banai L. Feldstein, Jewish track)

 

 

 

Zoom Meeting Room #4

WEDNESDAY           27 JULY

9:45 am          

Galician Records and How to Read Them (Kinga Urbańska, Polish track)

 

11:00 am        

Introduction to Polish Research (Dave Obee, Polish track)

 

1:30 pm          

Reading Polish Records (Greg Nelson, Polish track)

 

2:45 pm          

Szkukaj w Archiwach: A Guide to Researching on the Polish State Archives Website (Katerina Sanders Schmidt, Polish track)

 

4:00 pm          

Researching Polish Civil Registration (Greg Nelson, Polish track)

 

 

THURSDAY              28 JULY

8:30 am          

Polish Census Records – Then and Now (Tadeusz Pilat, Polish track)

 

9:45 am          

Using Online Map Resources as well as Cadastral Maps in Poland (Tadeusz Pilat, Polish track)

 

11:00 am        

Genealogy and Dual Citizenship: Polish (EU) Citizenship by Descent and its Perks (Michał Petrus, Polish track)

 

1:30 pm          

Blogging as an Excellent Platform to Share Your Family History (Craig Siulinski, Resources track)

 

2:45 pm          

Changing Places, Changing Borders (Dave Obee, Resources track)

 

4:00 pm          

How to Break a Brick Wall (Craig Siulinski, Resources track)

 

 

FRIDAY                     29 JULY

8:30 am          

Ethnic Diversity and Population Trends in South-East Poland (Tadeusz, Pilat, Polish track)

 

9:45 am          

Germans from Russia (Thom Edlund, Germans from Eastern Europe track)

 

11:00 am        

International Association of Germans from Lithuania: Deutsche aus Litauen (Cynthia S. Jacobson and Owen McCafferty, Germans from Eastern Europe track)

 

1:30 pm          

GenTeam: Resource for Research in Austria, Germany, Czechia, Slovakia, and Slovenia (Gina Palmer, Austro-Hungarian track)

 

2:45 pm         

[no class]